ଓଡିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ଦଣ୍ଡପର୍ବ - ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ କ୍ୟାମେରାରେ ଖୋରଧା ଜିଲ୍ଲାର ମଙ୍ଗଳାଯୋଡିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦଣ୍ଡଯାତ୍ରାର କିଛି ଝଲକ

ଦଣ୍ଡନୃତ୍ୟ ହେଉଛି ଓଡିଶାର ଏକ ପାରମ୍ପରିକ ନୃତ୍ୟକଳା । ଚୈତ୍ର ମାସର ମେରୁ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତିର ୧୩ ରୁ ୨୧ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନୈଷ୍ଠିକ ବ୍ରତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ବ୍ରତରେ ଯେଉଁମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଭକ୍ତା, ଭଗତା ବା ଦଣ୍ଡୁଆ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି ବ୍ରତର ମୁଖ୍ୟ ଦେବତା ଶିବ ପାର୍ବତୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବ୍ରତ କେବଳ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ଓଡିଶାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୁବ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ପରିତ୍ୟାଗ ପୂର୍ବକ ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଅନେକ ବିଧି ବିଧାନ ଓ ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ନିଜ ଶରୀରକୁ ତୁଚ୍ଛ କରି ଦଣ୍ଡୁଆ ମାନେ ନିଜକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି, ଯଥା- ପାଣି ଦଣ୍ଡ, ଧୁଳି ଦଣ୍ଡ ଓ ଅଗ୍ନି ଦଣ୍ଡ ଆଦିକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଥାନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାତ୍ରାକରି ମାନସିକ ଧାରୀ ନାଟୁଆ ମାନେ ଦଣ୍ଡନୃତ୍ୟ କଳା ପରିବେଷଣ କରିଥାନ୍ତି । ଓଡିଶାର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପାରମ୍ପରିକ ପର୍ବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । (ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକ କ୍ୟାମେରାରେ ଖୋରଧା ଜିଲ୍ଲାର ମଙ୍ଗଳାଯୋଡିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦଣ୍ଡଯାତ୍ରାର କିଛି ଝଲକ)






1 comment:

  1. ଦଣ୍ଡନାଚରେ ରହିଛି ଅନେକ ଉପାଦାନ ଯାହା ଆମକୁ ପରମ୍ପରାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ ଲୋକନୃତ୍ଯ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରେଇଥାଏ।ଚମତ୍କାର ହୋଇଛି।

    ReplyDelete

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକକୁ ସମୃଦ୍ଧି ପଥରେ ବାଟ କଢେଇ ନେଉଥିବା ସାରସ୍ଵତ ପ୍ରତିଭା ଗଣ

ଅମ୍ଳାନ ପ୍ରହରାଜ ଏଲିନା କାନୁନଗୋ କବିତା ପଟ୍ଟନାୟକ କିରଣ ମନୀଷା ମହାନ୍ତି କିଶୋର ପଣ୍ଡା ଗୋପାଳ ଚନ୍ଦ୍ର ସାଓ ଜଗବନ୍ଧୁ ସାହୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ତପନ ଦୀକ୍ଷିତ ତୃପ୍ତି ପଣ୍ଡା ତ୍ରିଲୋଚନ ଦାସ ଦୀପ୍ତି ରଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା ଧ୍ରୁବ ଚରଣ ବେହେରା ନରେଶ କୁମାର ବେହେରା ନିଶିକାନ୍ତ କହଲସିଂହ ପ୍ରତିମା ଓଝା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରସନ୍ନଜିତ ସାହୁ ପ୍ରୀତିପ୍ରିୟା ମହାନ୍ତି ବରଦା ପ୍ରସାଦ ରଥ ବିଶ୍ଵ ଭାରତୀ ଦାସ ଭାଗିରଥି ବେହେରା ମହେଶ୍ଵର ସାହୁ ମାଳତୀ ଧଳ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ବେହେରା ରାଜେଶ କୁମାର ମୁଣ୍ଡ ରୀତା ଅପରାଜିତା ମହାନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାଢୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶମ୍ଭୁନାଥ ଦାସ ଶୁଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ମିଶ୍ର ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା ସତ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ଦାସ ସନ୍ତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ସସ୍ମିତା ସାହୁ ସାଧନା ପଣ୍ଡା ସିମାଞ୍ଚଳ ରଣା ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପାଲ