ରାଞ୍ଚି ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟରେ କୁମାରୀ ମମତା ରଥ ଏବଂ ସୁସ୍ମିତା ପ୍ରହରାଜଙ୍କ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣପଦକ ହାସଲ

ଝାଡଖଣ୍ଡ ପୁର୍ବୀ ସିଂଭୂମିର ଶାସନ ଗ୍ରାମରେ ସମ୍ବାଦ ସାହିତ୍ୟ ଶାସନ ଶାଖାର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ବାଦ ସହିତ୍ୟଘରର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜିକା ଡ଼: ଶୁଭଶ୍ରୀ ଲେଙ୍କା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ କେମିତି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ, ସେ ଦିଗରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ଃ ଦୀନେଶ ଷଡଙ୍ଗୀ, ଦେବୀଦତ୍ତ ଶତପଥୀ, ଇଂ ମନୋଜ ଦଳବେହେରା, ଅନନ୍ତ ନାଏକ, ପାର୍ଥସାରଥୀ ପ୍ରହରାଜ ଏବଂ ଅନେକ ସାହିତ୍ୟିକ, କବି, କବୟିତ୍ରୀ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାପ୍ରେମୀ ସମୂହ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ନଜରକୁ ଆସିଥିଲା, ବିଛିନାଞ୍ଚଳରେ ରହି ମଧ୍ୟ ଇଟାମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର କୁମାରୀ ମମତା ରଥ ଏବଂ ବାହାଡାଗୋଡା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ରାଞ୍ଚି ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଓଡ଼ିଆରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଶେଷକରି ସ୍ୱଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ସୁସ୍ମିତା ପ୍ରହରାଜ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଓଡ଼ିଆରେ ସ୍ୱଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ସଭାରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।



1 comment:

ବଣମଲ୍ଲୀର ମହକକୁ ସମୃଦ୍ଧି ପଥରେ ବାଟ କଢେଇ ନେଉଥିବା ସାରସ୍ଵତ ପ୍ରତିଭା ଗଣ

ଅମ୍ଳାନ ପ୍ରହରାଜ ଏଲିନା କାନୁନଗୋ କବିତା ପଟ୍ଟନାୟକ କିରଣ ମନୀଷା ମହାନ୍ତି କିଶୋର ପଣ୍ଡା ଗୋପାଳ ଚନ୍ଦ୍ର ସାଓ ଜଗବନ୍ଧୁ ସାହୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ତପନ ଦୀକ୍ଷିତ ତୃପ୍ତି ପଣ୍ଡା ତ୍ରିଲୋଚନ ଦାସ ଦୀପ୍ତି ରଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା ଧ୍ରୁବ ଚରଣ ବେହେରା ନରେଶ କୁମାର ବେହେରା ନିଶିକାନ୍ତ କହଲସିଂହ ପ୍ରତିମା ଓଝା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରସନ୍ନଜିତ ସାହୁ ପ୍ରୀତିପ୍ରିୟା ମହାନ୍ତି ବରଦା ପ୍ରସାଦ ରଥ ବିଶ୍ଵ ଭାରତୀ ଦାସ ଭାଗିରଥି ବେହେରା ମହେଶ୍ଵର ସାହୁ ମାଳତୀ ଧଳ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ବେହେରା ରାଜେଶ କୁମାର ମୁଣ୍ଡ ରୀତା ଅପରାଜିତା ମହାନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାଢୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶମ୍ଭୁନାଥ ଦାସ ଶୁଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ମିଶ୍ର ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା ସତ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ଦାସ ସନ୍ତୋଷ ପଟ୍ଟନାୟକ ସସ୍ମିତା ସାହୁ ସାଧନା ପଣ୍ଡା ସିମାଞ୍ଚଳ ରଣା ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପାଲ